dogadjaji

Др Милован Гочманац/ ИНГЕНИЈУМ ИНВЕНТИВНЕ АФОРИСТИКЕ (О књижевном делу Мирослава Средановића) - Награда Радоје Домановић

ОДЛОМАК ИЗ КЊИГЕ





Др Милован Гочманац 
ИНГЕНИЈУМ ИНВЕНТИВНЕ АФОРИСТИКЕ
 (О књижевном делу Мирослава Средановића) 
Уредник Др Дрaгољуб Зорић 
Књигу препоручују Милијан Деспотовић Бранка Ж. Лазић
 На насловној страни: Сушички мост на Вучији, код Требиња 
Портрет аутора, рад академског сликара Добрија Стојановића
 Коректурa Јеринa Нинa Петронијевић 
Издaвaчи СВИТАК Издaвaчкa рaдионицa Књижевно друштво „Рaзвигор“, 
Пожегa и Мирослав Средановић, Београд Штaмпa Штaмпaријa „Квaрк“, Краљево 
Тирaж 100 примерaкa
 Издaње прво 
Штaмпaње зaвршено у октобру 2021.





 Књижевно стваралаштво Мирослава Средановића естетски је одраз стварности од почетка двадесет првог века, инспиративна за поезију, кратку причу и афоризме. У приповедачком опусу, објављеном у књижевним часописима, и у опусу поезије, испољио је наглашену психолошку компоненту епско-лирске емфазе, а на афористичком пољу објавио је девет књига високе, иновантне, уметничке вредности, којом се сврстава међу најбоље афористичаре српске савремене књижевности, и међу најбоље светске афористичаре. Мирослав Средановић је највише пажње и утакмице са највишим умним вредностима посветио афоризмима. Стварани су у прозној синтаксичко-емоционалној форми, најчешће у две или три просте или проширене реченице, сучељене примарном тврдњом у првој, и одговором у завршној синтаксичкој јединици као двосмисленост, или наглашена иронично-емфатична поента. Поред парадокса и контраста, најчешћа особина им је оксиморон и хипербола, при чему су двосмислице изражене у повезивању две наглашене супротности, у првој реченици именовањем естетског синтаксичко-интонационог проблема, у другој емфатичном иронијом наглашене квалификације, или особености. 

 Афоризми, или максиме, Мирослава Средановића, одговарају високом и свестраном образовању њиховог писца. Иако писане најчешће у две прозне реченице, његове максиме делују као лирски надахнута емфаза, хиперболисано усхићена након психолошке паузе, какве у књижевности постоји још у хаику стваралаштву. У поентованом делу, истакнута је антитеза, парадокс, емфаза и алегорија, чија својства чине афоризам мисаоном целином, каква се може наћи код најбољих светских афористичара. Од поредбених фигура по сличности и логичком одговору на први део афоризма, чести су метафора, метонимија и синегдоха као подврста метонимије, иронија и персонификација. Стилске фигуре дају афоризмима лирску естетску сликовитост, а иронија, парадокс и сарказам, сатиричну компоненту афоризма као прозне творвине. Честа је естетска слика сатиричног сучељавања два контрадикторна смисла код две речи, именице и њеног атрибутивног својства – оксиморона. Посебну пажњу Мирослав Средановић посвећује угроженом слоју становништва, који некако увек страда или од осиљених диктатора, или, у сличној мери, од класно раслојеног друштва на богате и сиромашне, у коме богаташи израбљују радну снагу сиромаха, и држе их у социјалној беди и друштвеној потчињености, да се не би бунили. То је покорност из зависности. 

 Афоризам, назван и максимом и изреком, мисао је, у збиркама афоризама Мирослава Средановића, дидактички смела и са фабуларним дејством. Мисао је светла, јасна и, казујући противречне истине, загонетна и дидактички оправдана. Најчешће састављена од два дела, – објективно питање које чека одговор, и очекивани одговор након психолошке паузе, као прип(ј)ев(ак), облик рефрена, након сваког првог стиха, чији је одговор и противуречни смисао. Реторичка мудрост, елоквентна бриљантност ума и доживљајног искуства, красе збирке афоризама високе уметничке вредности. Афоризми из животног оптимизма и друштвене стварности, стваралачки су иновирали приступ друштвеној збиљи овог времена, мудро и човечно, чојством и смелим истицањем друштвене истине, која може да буде фатална. Тако изречена мудра поука, никада неодмерена и охола, остаје да траје вечно, и да буде поучна старијима и младим генерацијама. Родољубиви афоризми су написани у афористици отаџбинског родољубља, еманантне искрености и у сатиричној јеткој заједљивости и нескривеном патриотском болу. Он их пише поетским надахнућем разлучивања збиље од пошалице, присутне у афоризму да разгали родољубиву истину од неистине, родољубиви занос од збиље. Све је то добра афористичка мера.



Др Милован Гочманац

Administrator ШИПАК

0 коментара:

Шипак, Београд.Сва права су задржана!Дизајн блога Игор Браца Дамњановић. Омогућава Blogger.