Милијан
Деспотовић
КАКО ПРОМИШЉАТИ ВРЕМЕ
Игор
Браца Дамњановић
Диб: „Ништа лично“
Језик афоризма има здатак да човечанство ослободи вируса друштвених аномалија, да поучи и од зла одучи, да скине врућицу страха са наших душа. Намера је општа, „Ништа лично”,1 каже Игор Дамњановић Диб2 доносећи пред читатељство и нечитатељство афоризични књиговез, чији је пролошки мото: „За писање сатире морате имати ону ствар.”
Није ли ово добра парафраза једне мисли Јакше Мандића млађег који записа: „И за коришћење оне ствари потребан је мозак.” Јер, мозак је стан духа, а сваки стан повремено треба проветрити. Браца, како читам, стоји на тој промаји и она оставља последчна размишљања о удесу времена.
Читалац увек може да одабере и сабере штогод од прочитаног у свој ковчежић мисли и да избегне огавност политизоване мисли, зато је ДИБ свом читаоцу уз сатиричник, понудио и мисаоник који би поштујући, како каже Ружица Комар „одговорност ријечи”, мисаоно осавременио овај рукопис.
Шта би? „Остали сте без речи? Па што не кажете?!” (Диб) Овај афорсристичар у моралном смислу указује на истородну изменљивост погледа: „Свако може да ради шта хоће”, но треба радити оно што је на општу корист и прилог доброти. Искуства људског живота Диб често исказује кроз домислице. Тако налази начина да избегне сопствено сврставаwе на ону или ову страну: „Народ је од wих очекивао много. Али не ба{ оволико.” Фактор изненађења је особит начин деликатних прилика како би се смирили бунтовни негатори који не доприносе оп{тем стаwу очекивања вешине.
Ред и слобода су приказани кроз иронију која често долази под удар измаштане свести која би силом да одржава стање опште пропасти: „Хулигани неће владати градом. Сва места су већ попуњена.” Прогон хулиганства и чишћење унутрашњих редова јесте план сваке цивилизоване средине коју би хулигани да ослабе. Зато је и језик афоризма морао доживети еволуцију из празног сарказма до јаче мисаоности, чему и Диб тежи. Наравно, има то своје последице, свака храброст је на удару: „За петама су нам. Стали смо им на жуљ.” Просто, опомињуће делује изјавност: „Сатиричара боли за све. Зато и пише о свему што га боли”, искључујући нереалности речи „све”, овде се наметнула и она потреба чињења сваког према могућностима, а не узимања према приликама. Вук је то, да парафразирам. узео давно из уста народа: „Ако свак уради онолико колико може, овај народ неће пропасти.” И неће, јер је то исти онај народ који се позаборавио и уместо на светлост, бунтовници би да га сведу у залазак.
А све је у људској глави, у спремности да се користи њена даровна могућност, пре свега да се правилно упоотреби. У том смислу „Дамњановић је писац профилисане поетике и са даром да реагује тренутно и хуруршки прецизно: Направио је промену у својој глави. Забио ју је у песак.” 3 Песак мишљења може бити добра облога за убој од каменица свести које се могу погрешно читати у овом афоризму.
Подвале, панику, стварање хаоса у друштву Диб није прећутао. Одговорио је тим ломовратним играма за ситан xепарац, иначе, свет се забавља баш „демократски”. У припомоћ им стиже информативна жутуља: „Лажна дојава о бомби wима је ударна вест.” Просто постоје гласила које радосте несреће а кад их нема они је домисле: „Комшија купио кола. Сада и њему може нешто да цркне.” Ово је добра парафраза оне народне изреке: „Нема он користи али комшија има штете.” Но, и мал је мудра да га не би изненадила вест: сименталке дају жуто млеко.
Дибов „афоризам најчешће осликава, али понекад само констатује и осјенчи искуствени став достижући форму снажне сентенце.”4 Ту је писац свој на своме, иде ка свевременој мудрости, свестан да је сатирична жаока трајање пчелињег убода али не добија се тако мед мудрости: „Увреда је метак који не промашује!” Увреда не уме да повуче за уши, она их одсеца, а где би нам био крај кад и онако многи и не слушају оно што се говори, они говоре оно што воле да чују. Народ, његова већина, мора се чути.
Жуљ на језику само рађа муцавце: „Тачно је да се паре беру на дрвету. (...) треба посадити много стабала.” Ето посла и за екологе са моторком да је спусте ниже на пањеве на којима су се, уседели. Они који „немају мозак” могли би да штеде кад „просипају памет”. И нема жмурке, опомиње Диб: „Изгубљен случај се најлакше пронађе,” и покаже!
Опет ништа лично, а све слично. Тешки јади вире, доле политика из сатире, мисао се свакој глупости опире. Вратимо се у живот јер је то „полигон за други свет”, Живот је велика школа у којој треба свако да учи а да мудрују они достојни учитеља. Свако треба да постави себи дибовско питаwе: „Какав сам ђак? То вам је одлично питање.” Лош учитељ има и лоше ђаке, мрзе једни друге, „зато, волите се људи! Мржњу оставите у прошлом времену, Перфекту, имперфекту или плусквамперфекту.” 5 Учимо се видети љубав у очима људи, вратимо се појму речи љубав. То је уствари порука Дибових афоризама који су увезани кроз речи у којима се мимоилазимо. „Ријечи обликују мала и велика питања, одгонетају тајне и кључеве животног трена, вијека.” 6 Пазите на ово, вијека. Продужите им век, не сабијајте реч у трен а онда бриши. Свакако, време је да се афоризам врати у мисаону потку. Диб је свестан да се „духовитост и парадоксалност морају спојити у целину, како би могле да се уоквире материјалне и моралне вредности.” 7 Само тако ћемо доћи до благорођа које извире из мисаоних дубина и ослободити се баналности. Време је „за успостављање духовне равнотеже устрепталог бића”. Тако треба читати Дибову најавницу „ништа лично”. Слажемо се у једном: „Није циљ само насмијати, већ је циљ промишљати вријеме и мјесто у његових афоризама.” 8
Косјерић,
16.
август 2019.
______________
1) Игор Браца Дамњановиђ Диб: „Ништа лично”, Ждрал, Нови Сад, 2020.
2) Игор Браца Дамњановић (Београд, 1989), пише савремену и хаику поезију, приче, драме и афоризме. Ово је његова прва објављена књига,
3) Александар Чотрић: „Сатиричар садашњости и будућности”, из поговора за кwигу „ Ништа лично”, стр. 92
4) Владислав Влаховић: „Тортура демократије”, из поговора књизи „Ништа лично”, стр. 101
5) Иво Мијо Андрић: „Садашње и прошло вријеме”, из поговора књизи „Ништа лично”, стр. 100.
6) Ружица Комар: „Одговорност ријечи, Кућа поезије, Бања Лука, 2015, стр. 7.
7) Васил Толевски: „Дубока држава у плићаку”, из поговора књизи „Ништа лично”, стр. 107.
8) Сабахудин Хаџиалић: „Не, не пуцај”, из поговора кwизи „Ништа лично”, стр. 93.
0 коментара:
Постави коментар