Časopis Šipak

IVO MIJO ANDRIĆ - KLIMOGLAVCI, DJECA I OČEVI

 

Ivo Mijo Andrić

 

                                    KLIMOGLAVCI, DJECA I OČEVI

 


            Jovo Nikolić: REDARI NEREDA. ASoglas Izdavaštvo, Zvornik, 2024.godine

 

            U svijetu aforizma ime Jove Nikolića znači puno više od broja knjiga koje je objavio. Ovaj bosanskohercegovački, srpski i evropski pisac kratke aforističke, humorističke i satirične misli do sada je u svijet odaslao sedam sjajnih autorskih knjiga i jednu antologiju aforizma u BiH. Posljednja u tom kristalnom nizu je zbirka aforizama Redari nereda, koja je objavljena u izdavačkoj kući ASoglas Izdavaštvo, iz Zvornika, pod kraj prošle godine.

            Ako se ima u vidu da je prva Nikolićeva zbirka aforizama Imitacija logike, ugledala svjetlost dana sada već daleke 1986. godine, onda se matematičkom logikom lako dolazi do zaključka da je iz njegove misaone literarne radionice svake pete godine izlazio po jedan književni naslov. Za neke je to malo, ali za bolje upućene u aforističko stvaralaštvo, sasvim dovoljno i primjereno djelu velikog majstora, zapisivača mudre duhovite misli i izričaja. Takav izdavački prosjek približno ima i velikan srpske, evropske i svjetske aforistike Aleksandar Baljak. Veliki pisci obično ne pišu i ne objavljuju mnogo knjiga, ali ono što osmisle zapišu i pošalju u svijet ostaje za sva vremena zabilježeno u čitalačkoj memoriji, nacionalnim bibliotekama i na stranicama literarnih ljetopisa.

            Satirični aforističar ili aforistički satiričar, kako to neki vole reći, Jovo Nikolić, rano se opredijelio da svoje spisateljsko poslanje usmjeri na kratku formu literarnog izražavanja. Izabrao je aforizam kao jednu od najstarijih i najkonciznijih vrsta književnog izražavanja svjestan da tu, primjereno svome znanju i karakteru, može najviše dati i pridonijeti čitalačkom svijetu. I nije pogriješio, jer bi ga druge forme stvaranja odvele na duže i šire puteve i prostranstva na kojima se puno teže snaći i još teže dokazati. Znam to iz vlastitog iskustva pošto sam sa poezijom započeo svoju literarni avanturu, sa prozom i dramom nastavio, a onda se vratio na stazu kratke misli kojom se desetljećima brže i sigurnije krećem.

            Nikolićev aforizam izvire iz svih otkrivenih i dosad poznatih izvora prirodne i društvene stvarnosti. Iz planinskih političkih studenaca; ravničarskih ekonomskih mineralnih dubinskih bunara; toplih banjskih i zdravstvenih vrela; iz grotla zemnih i ratnih ljudskih vulkana; iz sunčevih zraka što spaljuju polja i vjetrova koji raspiruju plamen. Metaforički kazano – on stiže odasvud gdje boravi čovjek i gdje njegov korak ostavlja tragove. Stopala najprije, a onda i tragove stroja koji leti kosmosom zavideći kristalnim nebeskim zvijezdama. Svuda je prisutan čovjek opijen stremljenjem da bude na korak ispred svega ostalog. Pa i vremena u kojem živi, stvara i djeluje.

            Od starih Grka, Rimljana i Gala, pa do carevina novijega doba i vladara koji danas upravljaju planetom, mudra je misao bila izvor moći. Iz nje su se umni napajali duhom, a drugi su nadmoć stjecali oružjem i rušili ono što je već stvoreno. No, nisu mogli srušiti misao koja nas vodi pravdi i slobodi. O njoj su pisali grčki filozofi, nju su baštinili svi svjetski mudraci i ona je danas na društvenoj sceni. Preživjela je prirodna strahote, izašla još jača iz ratnih stradanja i uspravno hodi stazom pobjednika. Pobjednika duhom nad prolaznim tijelom.

            O svemu tome, iz perspektive današnjeg vremena, razmišlja i piše Jovo Nikolić. Razmišlja široko i duboko, i piše kratko i jasno. Odsječno, što bi se reklo vojničkim rječnikom. Bez dlake na jeziku i sa namjerom da nas podsjeti kako je život najveće bogatstvo koga imamo te kako se svi o njemu moramo brinuti. Svako na svoj način, hrabro i pošteno. Znade dobro aforist da među nama… Ima građana koji ne osjećaju ovo blagostanje. To su najosjetljivije kategorije stanovništva. Njih  je uvijek bilo najviše i oni imaju pravo biti nezadovoljni šupljim političkim pričama o tom blagostanju. Aforist nas podsjeća da jednako tako zna kako su neki … ginuli za ovo, da bi njihovi nasljednici imali zašto da ginu.

            Ratovi su na južnoslavenskim prostorima ostali iza nas, na drugim su prisutni danas, a na trećim, možda još većim, doći će sutra. Jer, ljudska vrsta, nažalost, nije izvukla nikakve pouke iz prošlosti i nastavlja tamo gdje su stala ranija pokoljenja. Samo kad prinosimo žrtve, prinosi su iznad očekivanja! Kaže to aforist, s očitom rezignacijom zbog svega što se zbiva kod nas i u svijetu. Ratne vođe to, naravno, vide drugačije iz svog tupog ugla, i njima ti prinosi dođu kao alibi za zla koja čine. Granica između dobra i zla tako je tanka da lako puca tamo gdje zlo nadvlada dobro. Da bi preživjeli … Ušli smo u partnerstvo sa velikim silama… A u tom partnerstvu su … Naše mete – njihova municija. Tako aforist, nakon nekadašnje propale politike nesvrstavanja opisuje novu politiku svrstavanja malih pod skute velikih. Poznato je to od ranije, a dokle će ti i takvi savezi moćnih i nemoćnih trajati, to ni Svevišnji ne zna. Nama to i nije tako bitno jer mi smo …visoko uzdignuli čela. Uzdamo se u Božju pomoć.

            Redari nereda rade svoj posao i u ratu i u miru. Uloge im, naravno, nisu jednake niti ih mogu igrati s jednakim uspjehom. Ali mogu stavljati u red ono što je u neredu i što nije u redu. Na ulici se neki veći red ne vidi. No, vidi se pred šalterima državnih ustanova i pred marketima gdje se prodaje roba po sniženoj cijeni. To je naša zbilja materijalnog i društvenog izobilja kakvog nam servira vlast, da bi ga pojeli u slast. Sve to i mnogo čega drugog aforist je sažeo u jednu prosto proširenu rečenicu: Čega smo se sve nagledali i naslušali, to je neviđeno i nečuveno. I nadopunio dobro poznatom slikom stanja u širokim narodnim masama: Sve se promijenilo, osim naroda koji traži promjene.

            Vrijeme ide naprijed samo na kalendaru i satu koji mjeri vrijeme. Sve drugo, ili stoji u mjestu, ili šepa na društvenoj i političkoj sceni. Osim naravno onog i onih koji vrijedno rade i grade. A i takvih, na sreću, još ima.

            Dobar aforist i satiričar prepoznaje se po tome što zna razlikovati bitno od nebitnog i što umije s malo riječi opisati ono što svima bode oči, a na što se obično pravimo gluhi i slijepi. Mnogi zbog straha za ono malo što imaju, jer i od lošega može biti gore. Drugi, opet, zato što ih se ne tiču tuđe muke i brige. Kad bolje pogledamo, bolje da ne gledamo, reći će aforist u njihovo ime. I obrazložiti to uvjerljivim riječima: Oni koji nam uzimaju mjeru, nemaju mjeru.

Zbog njih …-Sve više i više, idemo niže i niže. I uz njih… Nema da nema! Ima da nema! Aforist kratku priču o njima zaokružuje uzročno-posljedičnom rečenicom: Najbolje se drže oni, koji neće da nas puste.

            Društveni nered koji nas prati od kraja osamdesetih godina prošloga stoljeća kad je, uporedo sa padom socijalizma, aforistika na našim prostorima počela doživljavati dotad nezabilježene uspone, probudio je kritičku svijest kod mnogih umnih ljudi usmjerivši ih na zapisivanje kratkih misli o svemu negativnom što se oko njih događalo, uključivo i o onima koji su bili proizvođači zla i nosioci društvenih negativnosti. Tako je stvorena armija od nekoliko hiljada aforista, humorista i satiričara koji prate stanje društva i države i zapisuju oštre i duboke misli. Te misli su kao strijele usmjerene prema tvorcima zlodjela i onima koji muče i tlače narode i rasipaju sve što se može rasuti. Usput kradu dobra i nište vrijednosti koje su stvarala brojna pokoljenja.

            U toj borbi dobra protiv sila nereda i zla, Jovo Nikolić i njegovi književni saborci, naoružani ironičnim, alegoričkim, metaforičkim i satiričnim mislima i riječima idu naprijed, krečeći leksičkim sredstvima zemlju od korova mita i korupcije, nepotizma, društvenih nepravdi, lopovluka i izrabljivanja onih koji su na demokratskim izborima dali glas i vlast svojim izrabljivačima. Dok hrabro osvajaju prostore slobode, sa stranica knjige Redari nereda odjekuje borbeni aforistički poklič: Onoga koji nam se popeo na tjeme, nećemo zbaciti klimajući glavom.

            Na kraju umjesto zaključka prepisujem kratak dijalog između oca i sina, koji pojašnjava pravo stanje stvari: - Zašto je naš narod mali? –  pita sin oca. - Znat ćeš sine kad budeš veliki! – odgovara otac. Ovome ne treba ni slova dodati. Osim, možda, kratku optimističku satirsku opasku: Valjda će do tada i otac porasti!

 

           

           

           

             

Administrator ШИПАК

0 коментара:

Шипак, Београд.Сва права су задржана!Дизајн блога Игор Браца Дамњановић. Омогућава Blogger.